Kerrick KVAC27PE 25L Wet & Dry Vacuum (KVAC27PE)***#
Accepting Orders
Kerrick KVAC27PE 25L Wet & Dry Vacuum (KVAC27PE)***#
SKU
KVAC27PE
Accepting Orders
Quick Overview
Kerrick KVAC27PE 25L Wet & Dry Vacuum, designed for industrial applications
- 12 Months WARRANTY
$999.00

This Product:
- Heavy duty wet and dry vacuum designed for industrial applications.
- High impact tank provides greater durability
- Powerful 1200 watt motor
- 25 litre tank capacity
- “Follow me” wheels provide enhanced manoeverability
- Flexible 2.5m hose with 40mm diameter
- Full 40mm tool set
- Includes 2.5m flexible hose, chrome extension set, dry floor tool, squeegee tool, crevice tool, round brush, texti
- One year commercial warranty
- Available only to Australian addresses
- le filter
| Input | 240 Volts |
| Rated Power | 1200 Watts |
| Airflow | 3840 L/min |
| Tank Capacity | 25 L |
| Dustbag Capacity | 7 L |
| Tool Diameter | 36mm |
| Hose Diameter | 36mm |
| Sound Pressure Level | 63 dB |
| Dimensions L x W x H (mm) | 500 x 500 x 840 |
| Cable Length | 10 m |
| Weight | 13 kgs |
| Applications | Cleaning Contractor |
|---|---|
| Brands | Kerrick |
| Size | 40mm |
Write Your Own Review
Information
This Product:
- Heavy duty wet and dry vacuum designed for industrial applications.
- High impact tank provides greater durability
- Powerful 1200 watt motor
- 25 litre tank capacity
- “Follow me” wheels provide enhanced manoeverability
- Flexible 2.5m hose with 40mm diameter
- Full 40mm tool set
- Includes 2.5m flexible hose, chrome extension set, dry floor tool, squeegee tool, crevice tool, round brush, texti
- One year commercial warranty
- Available only to Australian addresses
- le filter
| Input | 240 Volts |
| Rated Power | 1200 Watts |
| Airflow | 3840 L/min |
| Tank Capacity | 25 L |
| Dustbag Capacity | 7 L |
| Tool Diameter | 36mm |
| Hose Diameter | 36mm |
| Sound Pressure Level | 63 dB |
| Dimensions L x W x H (mm) | 500 x 500 x 840 |
| Cable Length | 10 m |
| Weight | 13 kgs |
| Applications | Cleaning Contractor |
|---|---|
| Brands | Kerrick |
| Size | 40mm |







