Kerrick KVAC59PE 90 Litre Wet and Dry Vacuum Cleaner (KVAC59PE)***# AVAILABLE FROM LATE JUNE 2026
Accepting Orders
Kerrick KVAC59PE 90 Litre Wet and Dry Vacuum Cleaner (KVAC59PE)***# AVAILABLE FROM LATE JUNE 2026
SKU
KVAC59PE
Accepting Orders
Quick Overview
Kerrick KVAC59PE 90 Litre Wet & Dry Vacuum Cleaner, designed for industrial applications
- 12 Months WARRANTY
$1,899.00

This Product:
- High-impact, corrosion-proof wet and dry vacuum designed for industrial use.
- Powerful 2 x 1000 watt motors
- 90 litre tank capacity with practical drain hose
- Large rear wheels and front castors for easier manoeuvring
- Large rear handle for enhanced mobility
- Standard models include 2.5m flexible hose, chrome extension set, dry floor tool, squeegee tool, crevice tool, round brush, textile filtertile filter
- One year commercial warranty
- Available only to Australian addresses
| Input | 240 Volts |
| Rated Power | 1900 Watts |
| Airflow | 6000 L/min |
| Tank Capacity | 90 L |
| Dustbag Capacity | 56 L |
| Tool Diameter | 40mm |
| Hose Diameter | 40mm |
| Sound Pressure Level | 63 dB |
| Dimensions L x W x H (mm) | 620 x 480 x 930 |
| Cable Length | 10 m |
| Weight | 23 kgs |
| Applications | Builders & Construction, Cleaning Contractor, Garage/Workshop |
|---|---|
| Brands | Kerrick |
| Capacity | 70+ Litres |
| Size | 40mm |
Write Your Own Review
Information
This Product:
- High-impact, corrosion-proof wet and dry vacuum designed for industrial use.
- Powerful 2 x 1000 watt motors
- 90 litre tank capacity with practical drain hose
- Large rear wheels and front castors for easier manoeuvring
- Large rear handle for enhanced mobility
- Standard models include 2.5m flexible hose, chrome extension set, dry floor tool, squeegee tool, crevice tool, round brush, textile filtertile filter
- One year commercial warranty
- Available only to Australian addresses
| Input | 240 Volts |
| Rated Power | 1900 Watts |
| Airflow | 6000 L/min |
| Tank Capacity | 90 L |
| Dustbag Capacity | 56 L |
| Tool Diameter | 40mm |
| Hose Diameter | 40mm |
| Sound Pressure Level | 63 dB |
| Dimensions L x W x H (mm) | 620 x 480 x 930 |
| Cable Length | 10 m |
| Weight | 23 kgs |
| Applications | Builders & Construction, Cleaning Contractor, Garage/Workshop |
|---|---|
| Brands | Kerrick |
| Capacity | 70+ Litres |
| Size | 40mm |







