Nilfisk GD5 Compact Backpack Vacuum Cleaner (9060605010)
Nilfisk GD5 Compact Backpack Vacuum Cleaner (9060605010)
Nilfisk GD5 vacuum perfect for the office, school or shop
- 12 Months WARRANTY

There are many things that should be present in a good backpack vacuum cleaner. It should be light in weight, with even weight distribution, and the noise level must be as low as possible. At the same time, the power needs to be sufficient for fast, effective cleaning, and the dust bag must be large enough to avoid constant changing. Without these basics, a backpack vacuum cleaner is uncomfortable and impractical to operate.
This Product Features:
- User friendly and ergonomic design for flexible cleaning
- Low sound level for operator comfort and cleaning in noise sensitive areas
- Heavy Duty but Light Weight
- Comfortable Back Harness
- Good filtration with HEPA filter option
- Suitable for left or right handed use
- Fully recyclable components used for reduced environmental impact
- 15m fixed power cable
- Comes with aluminimum tube set, 1.2m hose,combination floor tool.
- One year commercial warranty
- Available only to Australian addresses
| Air Flow | 41 L/Sec |
| Rated Power | 1300W |
| Sound Level | 77 dB |
| Dust Capacity | 4 L |
| Dimensions H x W x L (cm) | 38 x2 26 x 57 |
| Weight w/o Accessories | 4.2 kg |
| Cable Length | 15M |
| EAN Code | 7319519664737 |
|---|---|
| Applications | Cleaning Contractor, Garage/Workshop, Resort/Hotel |
| Brands | Nilfisk |
Information
There are many things that should be present in a good backpack vacuum cleaner. It should be light in weight, with even weight distribution, and the noise level must be as low as possible. At the same time, the power needs to be sufficient for fast, effective cleaning, and the dust bag must be large enough to avoid constant changing. Without these basics, a backpack vacuum cleaner is uncomfortable and impractical to operate.
This Product Features:
- User friendly and ergonomic design for flexible cleaning
- Low sound level for operator comfort and cleaning in noise sensitive areas
- Heavy Duty but Light Weight
- Comfortable Back Harness
- Good filtration with HEPA filter option
- Suitable for left or right handed use
- Fully recyclable components used for reduced environmental impact
- 15m fixed power cable
- Comes with aluminimum tube set, 1.2m hose,combination floor tool.
- One year commercial warranty
- Available only to Australian addresses
| Air Flow | 41 L/Sec |
| Rated Power | 1300W |
| Sound Level | 77 dB |
| Dust Capacity | 4 L |
| Dimensions H x W x L (cm) | 38 x2 26 x 57 |
| Weight w/o Accessories | 4.2 kg |
| Cable Length | 15M |
| EAN Code | 7319519664737 |
|---|---|
| Applications | Cleaning Contractor, Garage/Workshop, Resort/Hotel |
| Brands | Nilfisk |












