Nilfisk VHS 42 L30 M Wet and Dry Vacuum Cleaner (107420412)
Accepting Orders
Nilfisk VHS 42 L30 M Wet and Dry Vacuum Cleaner (107420412)
SKU
107420412
Accepting Orders
Quick Overview
Genuine Nilfisk VHS 42 L30 M Wet and Dry Vacuum Cleaner
- 12 Months WARRANTY
$1,599.00

This Product:
- InfiniClean™ - Automatic filter cleaning system with minimised performance loss
- PTFE long-life filter with non-stick membrane and minimum 99,9% filtration efficiency
- Push&Clean™ - Semi-automatic filter cleaning system on selected models.
- Dust class M and H certification including Asbestos
- Unique dual filter solution available for H-class/HEPA - including 3-stage filtration
- Flow sensor with combined acoustic and LED warning
- Robust container with steel castors and bumper.
- MultiFit accessory system for the ultimate in task flexibility
- Flexible rubber straps, tool box storage and optional trolley handle for convenient storage and transport
- Optional motor cooling filter, exhaust air collector and Long-Life filter bag
- One year commercial warranty
- Available only to Australian addresses
| Input | 240 Volts |
| Rated Power | 1200 Watts |
| Airflow | 4500 |
| Tank Capacity | 30 L |
| Dustbag Capacity | 19.5 L |
| Tool Diameter | 36mm |
| Hose Diameter | 36mm |
| Sound Pressure Level | 60 dB |
| Dimensions L x W x H (mm) | 565 x 385 x 520 |
| Cable Length | 7.5 m |
| Weight | 14.5 kgs |
| EAN Code | 5711145612533 |
|---|---|
| Applications | Cleaning Contractor |
| Brands | Nilfisk |
| Size | 36mm |
Write Your Own Review
Information
This Product:
- InfiniClean™ - Automatic filter cleaning system with minimised performance loss
- PTFE long-life filter with non-stick membrane and minimum 99,9% filtration efficiency
- Push&Clean™ - Semi-automatic filter cleaning system on selected models.
- Dust class M and H certification including Asbestos
- Unique dual filter solution available for H-class/HEPA - including 3-stage filtration
- Flow sensor with combined acoustic and LED warning
- Robust container with steel castors and bumper.
- MultiFit accessory system for the ultimate in task flexibility
- Flexible rubber straps, tool box storage and optional trolley handle for convenient storage and transport
- Optional motor cooling filter, exhaust air collector and Long-Life filter bag
- One year commercial warranty
- Available only to Australian addresses
| Input | 240 Volts |
| Rated Power | 1200 Watts |
| Airflow | 4500 |
| Tank Capacity | 30 L |
| Dustbag Capacity | 19.5 L |
| Tool Diameter | 36mm |
| Hose Diameter | 36mm |
| Sound Pressure Level | 60 dB |
| Dimensions L x W x H (mm) | 565 x 385 x 520 |
| Cable Length | 7.5 m |
| Weight | 14.5 kgs |
| EAN Code | 5711145612533 |
|---|---|
| Applications | Cleaning Contractor |
| Brands | Nilfisk |
| Size | 36mm |











