Nilfisk VU500 15-inch Commercial Upright Vacuum Cleaner (107418433PA)
Nilfisk VU500 15-inch Commercial Upright Vacuum Cleaner (107418433PA)
- 12 Months WARRANTY

The Nilfisk VU500 delivers exceptional cleaning performance in an easy to use, easy to maintain upright vacuum cleaner that is designed to withstand stringent environmental requirements.
Automatic, self-adjusting brush height ensures proper cleaning performance and maximium productivity when cleaning different floor surfaces, especially when cleaning medium and low cut carpets.
- Quick release cord clip for easy cord management
- Detachable power cable removal for quick service
- Tools-free brush removal
- Non-marking, tear resistant bumper
- Convenient handle for lifting
- Standard certified H13 HEPA filter
- Suitable for shops, offices, churches, schools, or even larger homes
- One year commercial warranty
- Comes with: stretchable hose, crevice nozzle, HEPA filter, extension tube, cylindrical brush 380mm)
- Available only to Australian addresses
| Rated Power | 810 Watts |
| Voltage | 220-240 V ~ 50/60 Hz |
| Airflow | 27 L/sec |
| Cable Length | 10 m |
| Unit Weight | 8.5 kg |
| Vacuum at nozzle | 16 kPa |
| Dust bag capacity | 3.5 L |
| Size (LxWxH) | 330 x 390 x 1180mm |
| Brush Speed | 2800 RPM |
| Sound pressure level | 59 dB(A) |
| Brush width | 380mm (15") |
| Applications | Cleaning Contractor, Resort/Hotel |
|---|---|
| Brands | Nilfisk |
| Features | HEPA, Powerhead |
Information
The Nilfisk VU500 delivers exceptional cleaning performance in an easy to use, easy to maintain upright vacuum cleaner that is designed to withstand stringent environmental requirements.
Automatic, self-adjusting brush height ensures proper cleaning performance and maximium productivity when cleaning different floor surfaces, especially when cleaning medium and low cut carpets.
- Quick release cord clip for easy cord management
- Detachable power cable removal for quick service
- Tools-free brush removal
- Non-marking, tear resistant bumper
- Convenient handle for lifting
- Standard certified H13 HEPA filter
- Suitable for shops, offices, churches, schools, or even larger homes
- One year commercial warranty
- Comes with: stretchable hose, crevice nozzle, HEPA filter, extension tube, cylindrical brush 380mm)
- Available only to Australian addresses
| Rated Power | 810 Watts |
| Voltage | 220-240 V ~ 50/60 Hz |
| Airflow | 27 L/sec |
| Cable Length | 10 m |
| Unit Weight | 8.5 kg |
| Vacuum at nozzle | 16 kPa |
| Dust bag capacity | 3.5 L |
| Size (LxWxH) | 330 x 390 x 1180mm |
| Brush Speed | 2800 RPM |
| Sound pressure level | 59 dB(A) |
| Brush width | 380mm (15") |
| Applications | Cleaning Contractor, Resort/Hotel |
|---|---|
| Brands | Nilfisk |
| Features | HEPA, Powerhead |







